IZTĒLE

„Cilvēkam, kuram nav iztēles, nav spārnu, viņš nevar lidot”   /Muhammad Ali/

 

Pēdējās desmitgadēs sporta psiholoģijā arvien vairāk tiek pētīta iztēles nozīme sportā un ir pierādīts, ka tās aktīva lietošana var veicināt panākumus gan akadēmiskā, gan ar darbu saistītā, gan sociālā sfērā, tātad arī veicināt panākumus sportā.

Pēdējo 30 gadu laikā veiktie personības pētījumi sportā parādījuši, ka pasaules labākajiem sportistiem ir augsts intelekta koeficients un ka tie regulāri nodarbina labo smadzeņu puslodi, kas atbild par kreativitāti, radošo domāšanu, iztēli un emocijām, lai trenētu savas sportiskās prasmes un izmēģinātu dažādus sportiskos scenārijus, kas raksturīgi konkrētai disciplīnai.

Tādu mentālo prasmju, kā iztēles treniņš un pašhipnoze, pielietošana, paver jaunu dimensiju sportistu treniņa programmā, kas noteikti dod rezultātus ilgtermiņā.

Kas tad ir iztēles treniņš?

Iztēles treniņš, ko reizēm sauc arī par vadīto iztēli, ietver vizualizāciju, mentālo treniņu vai pašhipnozi. Tā ir specifiska tehnika, ko plaši izmanto psihologi, lai palīdzētu cilvēkam vizualizēt vai iztēloties konkrētu notikumu. Šī tehnika liek izmantot visas maņas, lai iztēlotais notikums tiktu pēc iespējas reālāk izdzīvots. Sportā, pielietojot iztēli, prāts un ķermenis tiek trenēts reizē, lai apgūtu konkrēto prasmi.

Iztēles treniņa pamatsoļi:

1.   Atrodi telpu, kurā tevi neviens netraucēs.

2.   Ērti apsēdies un pāris reizes lēni ieelpo un izelpo.

3.   Aizver acis un iedomājies kādu spilgtu un pārliecinošu notikumu, kas vai nu noticis ar tevi nesen, vai ko tu vēlies piedzīvot.

4.   Ja tev ir grūti koncentrēties un galvā nāk citas domas, tad pieņem tās un pēc brīža turpini.

5.   Koncentrējies uz savu elpošanu tajā brīdī, kad tiek zaudēts kontakts ar iztēles objektu.

6.   Uzturi pozitīvu attieksmi.

7.   Iztēlojies kā notikums izskatās, kādas ir smaržas, skaņas, garšas, izjūtas.

8.   Ievēro ikvienu detaļu no iztēlotās scēnas. Piemēram, kādas drēbes tev ir mugurā, kādi vēl cilvēki te atrodas, ko tu dzirdi, ko tu jūti.

9.   Ja tev neizdodas virzīt iztēli vēlamajā virzienā, tad atver acis un sāc visu no sākuma, atkal uzsākot ar elpošanu.

10. Vienmēr nobeidz iztēlošanās sesiju ar pozitīvu attēlu.

Iztēles treniņš var ne tikai palīdzēt sportistam uzlabot treniņa programmu un gūt panākumus sacensībās, bet arī paātrināt atveseļošanos pēc traumas. Par to, kā iztēles pielietošana var palīdzēt atveseļošanās un traumu dziedēšanas procesā turpināšanu nākamajā bloga rakstā.

Semināru kalendārs

Pēdējais mēnesis Decembris 2024 Nākošais mēnesis
P O T C Pk S Sv
week 48 1
week 49 2 3 4 5 6 7 8
week 50 9 10 11 12 13 14 15
week 51 16 17 18 19 20 21 22
week 52 23 24 25 26 27 28 29
week 1 30 31

SPORTA BLOGS