KONFLIKTU IESPĒJAMĪBA SPORTISTU GRUPĀ/KOMANDĀ

Sportā, tāpat kā jebkurā citā cilvēku savstarpējās mijiedarbības laukā, pastāv konfliktu iespējamība. Labvēlīgs psiholoģiskais mikroklimats treniņa grupā vai komandā ir ļoti svarīgs pozitīvas sportistu emocionālās pašsajūtas uzturēšanā un sportisko sasniegumu gūšanā, tāpēc jo īpaši svarīgi veidot sintonu (saskanīgu) saskarsmi un likvidēt konfliktogēnus, t.i., iemeslus, kas var izraisīt konfliktus. Konflikti visbiežāk rodas, ja cilvēkiem ir pretēji mērķi, vajadzības, intereses, vērtības un uzskati. Konflikta cēloņi treniņa grupā var būt gan lietišķi: neskaidri vai mainīgi trenera mērķi/norādījumi; neskaidra sportista loma treniņa grupā; mainīgs treniņa plānojums u.c., gan privāti: priekšstatu nesakritība; uzvedību nesaderība; savstarpēji neuzticīga vai izvairīga izturēšanās; nevienlīdzīgi resursi (piem., vara, līdzekļi, talanti, spējas); neapmierinātas psiholoģiskās vajadzības un pamatvajadzības u.c. Sportā ir sastopami vairāki konfliktu veidi:

·           starppersonu konflikti - rodas, saduroties divu vai vairāku sportistu pretējām vēlmēm, uzskatiem vai mērķiem;

·            starpgrupu konflikti -  konflikti komandu starpā;

·            iekšējie konflikti - izvēles problēma, kad sportistam jāizvēlas viena no divām alternatīvām.

Ja starppersonu konflikts netiek ilgstoši risināts un sportisti sāk izmantot citus veidus kā pierādīt savu taisnību, tas var pārvērsties mobingā.Mobingsir negatīvas darbības, kas ir risinājušās ilgāku laika periodu un sistemātiski vērstas pret vienu vai diviem cilvēkiem ar mērķi viņus pazemot. Ir sastopams:

·           verbālais mobings – pazemojošu vārdu izmantošana, apsaukāšana u.c.

·           fiziskais mobings – grūstīšana, sportista inventāra apzināta bojāšana u.c.

·           klusuma vai izstumšanas mobings – būtiskas informācijas apzināta noklusēšana, nerunāšana ar konkrētu sportistu.

Mobings sportā izpaužas kā aizskaroša un diskriminējoša rīcība no viena/vairāku sportistu, vai trenera puses ilgākā laika posmā.

Tātad, konfliktus nevajadzētu ignorēt, bet tos savlaicīgi risināt, lai tie neizvērstos ieilgušā sportistu pazemojošā situācijā. Par konfliktu risināšanas taktikām bloga nākamajā rakstā.

Semināru kalendārs

Pēdējais mēnesis Septembris 2024 Nākošais mēnesis
P O T C Pk S Sv
week 35 1
week 36 2 3 4 5 6 7 8
week 37 9 10 11 12 13 14 15
week 38 16 17 18 19 20 21 22
week 39 23 24 25 26 27 28 29
week 40 30

SPORTA BLOGS